Jest wiele sposobów, dzięki którym skutecznie można uatrakcyjnić wygląd mieszkania, czy też tarasu. Jednym z nich są tak zwane ogrody wertykalne, czyli inaczej mówiąc zielone ściany. Zastosować je można zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. To wspaniałe rozwiązanie dla osób, które szukają pomysłu na wystrój balkonu. Kompozycja takich roślin prezentuje się niezwykle pięknie, a dodatkowo może pełnić również funkcję osłony balkonowej. Zielone ściany cieszą się coraz większą popularnością przede wszystkim wśród miłośników wyjątkowego designu i roślinności. Warto więc zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi prowadzenia takiego ogrodu oraz dowiedzieć się, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą to rozwiązanie. 

Pionowe ogrody — co to właściwie jest?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czym tak naprawdę są zielone ściany. Ich wygląd jest imponujący, ale jak to właściwie możliwe, że takie instalacje z powodzeniem zamontować można we wnętrzach, czy na balkonach. W końcu nie są to pnącza, tylko piękne kompozycje roślin doniczkowych. A przede wszystkim — co z podlewaniem, skoro liście umieszczone są na ścianie? Rzeczywiście, pytań w tym przypadku pojawia się wiele. Jednak odpowiedź jest niezwykle prosta, wystarczy jedynie zapoznać się z kluczowym faktem. Ściany roślinne to nic innego, jak system specjalnych ”kieszeni”, w które umieszcza się na przykład doniczki z kwiatami i innymi roślinami. To właśnie dzięki temu zamontować je można właściwie w dowolnym miejscu. 

 

Zielone ściany zewnętrzne — najlepsza ozdoba balkonu 

Balkon, czy też taras to idealne miejsce na relaks w wolnej chwili. Zazwyczaj spędzamy tam czas, kiedy chcemy odpocząć, dlatego też warto zadbać o to, by estetyka miejsca temu sprzyjała. Nic tak nie koi zmysłów, jak wspaniała zieleń dookoła. Ogród wertykalny z powodzeniem zamontować możemy zarówno na ścianie zewnętrznej balkonu, jak i na balustradzie. Szczególnie w dużych miastach, bardzo popularne jest to drugie rozwiązanie. Zielona ściana nie tylko doda przestrzeni charakteru, ale i będzie pełnić kilka innych ważnych funkcji. Przede wszystkim jest to idealna osłona, odgradzająca nas nie tylko od ciekawskich oczu sąsiadów, ale i od kurzu oraz wielu innych zanieczyszczeń. Nie od dziś wiadomo, że zielone liście i pędy to najlepsze naturalne filtry powietrza. Co więcej, gęsto rozmieszczone rośliny skutecznie tłumią hałas, co z pewnością w dużym stopniu wpłynie na nasz komfort. 

Pionowy ogród balkonowy — jak założyć i jak dbać?

Wykonanie zielonej ściany na balkonie wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie jest trudne. Najlepiej wykorzystać do tego gotowe zestawy modułowe. Można je ze sobą łączyć, dzięki czemu z łatwością dopasujemy rozmiar konstrukcji do własnych potrzeb. Co najlepsze, montaż jest na tyle prosty, że każdy sobie z nim bez problemu poradzi. Sposób pielęgnacji zielonej ściany zależny jest natomiast przede wszystkim od roślin, jakie wybierzemy. Zazwyczaj jednak do podlewania wykorzystuje się automatyczne systemy, które regularnie dostarczają kwiatom i liściom wodę.