Zielone ściany – Z roślin naturalnych

Zielone ściany zewnętrzne, nazywa się także pionowymi ogrodami, czy ogrodami wertykalnymi. Jest to niebanalny sposób na zagospodarowanie tarasu i balkonu. Takie rozwiązanie na pewno nie pozostanie niezauważone, co jest tylko wartością dodaną do tego, że zachwyca swoim cudownym wyglądem oraz daje nam bliskość z naturą na wyciągnięcie ręki.

Jakie warunki należy spełnić, żeby posiadać zielone ściany zewnętrzne?

Pionowe ogrody mogą stanowić idealną, naturalną przesłonę naszego tarasu czy balkonu. W zasadzie możliwość wykonania takiej aranżacji jest możliwa wszędzie z udziałem jednego niezbędnego warunku- musimy posiadać ścianę o sporej powierzchni. Niestety dochodzi do tego kilka mniejszych obostrzeń ze względu na warunki, jaki odpowiadają rośliną. Powinniśmy unikać wykonania zielonych ścian zewnętrznych od strony północnej. Chodzi tu o nasłonecznienie oraz narażenie na szczególnie ostre warunki naszej roślinności podczas zimy, w szczególności na silne wiatry. Podejmując takie wyzwanie, musimy zdawać sobie jednak sprawę, że w naszym klimacie takie rozwiązanie może nie przetrwać zimy. Możemy jednak poczynić pewne zabezpieczenia, żeby ułatwić roślinności przetrwanie trudnych warunków, musimy jednak o tym pomyśleć już przed rozpoczęciem prac.

Ważna lokalizacja

Wybór odpowiedniej lokalizacji to połowa naszej drogi do sukcesu. Warto także zapewnić roślinności możliwie jak największe pojemniki, dzięki czemu będą miały miejsce do prawidłowego ukorzenienia się. Dla naszej wygody warto wykonać aranżacje w jak najmniejszej odległości od źródła wody. Dzięki temu nasze późniejsze prace pielęgnacyjne będą przebiegały sprawnie, szybko oraz bezproblemowo. Musimy także zdawać sobie sprawę, że taka roślinność waży naprawdę sporo, przyjmuje się, że metr kwadratowy takiej roślinnej konstrukcji może ważyć nawet 25- 30 kg. Tak, więc jeżeli upatrywaliśmy w tej aranżacji sposobu na pokrycie ścian pomieszczeń, które lata świetności mają już za sobą, musimy zorientować się czy taka ściana da radę udźwignąć taki ciężar.

Z czego wykonuje się zielone ściany zewnętrzne?

Najlepiej dla nas, jeżeli mamy możliwość zatrudnienia wyspecjalizowaną firmę architektów zieleni. Wtedy naszym ograniczeniem będzie tylko nasza fantazja, ponieważ takie firmy potrafią naprawdę robić cuda z roślinnością. Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielne podejście i nie mamy w tym zakresie doświadczenia, najbezpieczniej będzie jeśli postawimy na proste rozwiązania. Znacznie łatwiej wykonać taką aranżację przy użyciu gotowych systemów. W większości zachwycają prostotą montażu, możliwe jest także wykonanie ogrodu pionowego przy pomocy donic lub palet. Kiedy przygotujemy już konstrukcję naszej zielonej ściany zewnętrznej, możemy zabrać się za sadzenie roślin. Musimy pamiętać, żeby je obficie podlać przed przesadzeniem z tymczasowych donic.

Zielonej ściany zewnętrzne z czasem zyskują na popularności. Modę na nie zapożyczyliśmy od naszych zachodnich sąsiadów, należy przecież brać przykład z korzystnych rozwiązań. Popularyzacja a roślinności jest bardzo pozytywna, to przecież dzięki nie, oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, możemy się cieszyć większą ilością czystego, zdrowego powietrza.