Serwis i rewitalizacja zielonych ścian – Pielęgnacja roślin

Zielone ściany stają się z sezonu na sezon coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to naprawdę ciekawy sposób upiększenia przestrzeni. Rośliny, z których jest zbudowany jest ogród wertykalny tworzą nie tylko oryginalną dekorację, ale mają też zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji, przez co znacznie poprawiają jakość powietrza i utrzymują optymalną wilgotność, Wbrew pozorom stworzenie zielonej ściany w domu, czy na zewnątrz wcale nie musi być kosztowne, czy skomplikowane. Jedyną przeszkodą, jaką można napotkać jest pielęgnacja zielonych roślin

Pielęgnacja roślin

Planując zbudowanie zielonej ściany, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o jej właściwe usytuowanie. Ogród wertykalny najlepiej założyć w dobrze oświetlonym miejscu. Ważne, aby pomieszczenie nie było położone od strony północnej. Niedostateczna ilość światła może negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny lub spowodować jej zniszczenie. Drugim bardzo ważnym aspektem jest należyte nawadnianie i nawożenie roślin. Warto już na wstępie wybrać doniczki wyposażone w system nawadniający. Problematyczne może być dopasowanie odpowiedniej ilości wody do potrzeb roślin. Zwłaszcza gdy zielona ściana zbudowana jest z kilku gatunków kwiatów o różnych wymaganiach. Przy zielonych ścianach o dużych rozmiarach zdarzyć się może, że woda nie dojdzie do wszystkich modułów czy kieszeni. W tym wypadku należy roślinę podlewać ręcznie. Warto też pamiętać o odprowadzaniu wody, która zbierając się w nadmiarze może powodować gnicie korzeni. Rośliny w ogrodzie wertykalnym mogą być atakowane przez różne choroby grzybowe. Zjawisku temu nie sprzyja ciasne ułożenie kwiatów, co w budowie zielonej ściany jest nieuniknione. Tylko w ten sposób można zbudować szczelną, estetycznie wyglądającą ścianę. W warunkach domowych rośliny można profilaktycznie zraszać wywarem ze skrzypu, czosnku lub pokrzywy. Kiedy choroba jest bardziej rozwinięta, konieczne może się okazać zastosowanie chemicznych środków. W pielęgnacji roślin tworzących zieloną ścianę nieuniknione jest ich przycinanie. Cięcie zieleni w początkowej fazie pozytywnie wpływa na zagęszczenie roślin. Z biegiem czasu staje się konieczne, gdyż nadmierny rozrost roślin jest niepożądany się i zajmuje dużo miejsca. 

Zastosowanie

Zielone ściany są piękną ozdobą, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Z powodzeniem są wykorzystywane w biurowcach, restauracjach czy mieszkaniach. Coraz częściej spotkać można je także na zewnętrznych elewacjach, balkonach czy tarasach. Zielone ściany redukują poziom hałasu nawet o połowę, dlatego są idealnym rozwiązaniem do zurbanizowanych miast. Rośliny mają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla i produkują tlen. Z tego względu są chętnie wykorzystywane do walki ze smogiem. Zielone rośliny wpływają pozytywnie na samopoczucie i poprawiają koncentrację. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na zamontowanie systemu automatycznego nawadniania. W ten sposób serwisowanie zielonych ścian wydaje się jeszcze łatwiejsze.