Mech jest bardzo niepozorny, ale urokliwy. Z pewnością warto go polubić i wykorzystać przy wykonywaniu wszelakich dekoracji. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się wykonywanie obrazów z mchu na ścianach. Nasza firma oferuje najwyższej jakości, niezwykle atrakcyjne dekoracje z mchu w biurach i mieszkaniach. 

Czym są ściany z mchu?

Ściany ozdobione obrazami wykonanymi z mchu to widok coraz częściej spotykany w przestrzeniach prywatnych i publicznych. Wykonanie takich dekoracji jest bardzo proste. Z mchu można wykonać praktycznie każdą dekorację, wystarczy wykorzystać specjalne panele wykonane z mchu dekoracyjnego.

Mech zbiera się ręcznie, a następnie poddaje specjalnej obróbce. Dzięki zastosowaniu specjalnych zabiegów mech zachowuje żywy, naturalny kolor oraz niepowtarzalną strukturę. Przez cały okres eksploatacji będzie się prezentował jak żywy, nie będzie odpadał ani się kruszył. Odpowiednio przygotowany mech przyczepia się do płyt PCV lub MDF, a następnie układa się z nich odpowiednie dekoracje. 

Mocowanie paneli na ścianie? 

Kiedy panele wykonane z mchu są gotowe, można je w odpowiedni sposób zamocować na ścianie. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalne kleje montażowe. Trzeba także zadbać o to, żeby powierzchnia, do której przytwierdzi się panele była dobrze oczyszczona i zagruntowana. Montaż jest bardzo prosty i nieskomplikowany. 

Warto zaznaczyć, że na panelach można znaleźć wszelkie odmiany mchu jak np. mech leśny, trawiasty czy poduszkowy. Bardzo często wykorzystuje się chrobotek reniferowy, czyli porost, który m bardzo gąbczastą strukturę. W zależności od wykorzystanej odmiany można osiągnąć bardzo różne efekty wizualne. 

Pielęgnowanie ściany z mchu

Wiele osób obawia się, że ściana wykonana z mchu wymaga jakiejś specjalnej pielęgnacji. Jednak prawda jest taka, że nie trzeba robić zupełnie nic. Nie ma potrzeby żadnego przycinania, podlewania czy innego dbania. Ważne jest jedynie dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się ściana z mchu. 

Aby jednak ściana z mchu prezentowała się dobrze przez cały czas, powinno się pamiętać o tym czego nie robić. Przede wszystkim nie można pryskać mchu wodą. W ten sposób można bardzo łatwo uszkodzić zielone ściany i spowodować, że mech zacznie odpadać płatami. Nie można także robić zielonych ścian w bezpośrednim sąsiedztwie kominka, pieca, piekarnika, czy w miejscach, które są narażone na szczególne nasłonecznienie. Naturalnym jest, że mech wykorzystywany na ścianach nie odrasta. Dlatego, trzeba pamiętać o tym, żeby go nie drapać i nie skubać. Takie działanie może bardzo zaszkodzić. 

Dlaczego warto się zdecydować na wykonanie ściany z mchu?

Można wskazać bardzo wiele zalet zielonych ścian. Przede wszystkim niezwykle korzystnie wpływa on na samopoczucie i stan zdrowia domowników. Naturalnie zielona ściana uspokaja i poprawia humor. Można powiedzieć, że dzięki ścianie wykonanej z mchu można przemycić do wnętrza prywatny kawałek lasu. 

Mech to materiał, który jest niezwykle bezpieczny dla alergików. Nie przyciąga on zanieczyszczeń oraz kurzu. Nie zawiera także, żadnych substancji szkodliwych i chemicznych. 

Kolejną kwestią jest to, że mech to nie naturalny oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu można mieć pewność, że oddycha się czystym tlenem. Zielone ściany mają też niezwykłe właściwości akustyczne. Dzięki nim można wyciszyć pomieszczenie, co może mieć duże znacznie m.in. dla osób, które mieszkają w blokach. 

Zielone ściany z mchu to także niezwykle atrakcyjny wygląd wizualny. Można je zastosować we wnętrzach urządzonych w różnych stylach, zarówno w pomieszczeniach biurowych, jak i w kuchniach, łazienkach, korytarzach czy salonach. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Dodatkowo taka ściana jest bardzo miła w dotyku, a także bardzo przyjemnie pachnie. Z mchu można także wykonać delikatne dekoracje jak np. logo, napisy czy mniejsze obrazu. Wszystko zależy od potrzeb. Można także wykonać kompozycje z mchu o zróżnicowanej barwie czy strukturze.