Dekoracje świąteczne: Bożonarodzeniowe/ Wielkanocne 

Kiedy zbliżają się święta Wielkanocne lub Bożego Narodzenia, każdy z nas myśli o tym jak najlepiej przystroić swój dom. Oprócz sztucznych dekoracji, łańcuchów i zawieszek, warto także zdecydować się na wykorzystanie żywych roślin. W sklepach istnieje wiele ciekawych gatunków idealnych dla obu okoliczności.

Rośliny doniczkowe jako dekoracja na Wielkanoc

Bardzo często planując dekoracje na Wielkanoc zapominamy o najprostszych rozwiązaniach jakimi są rośliny doniczkowe. Z uwagi na to, że święta wypadają w porze wiosennej kwiaty świetnie się sprawdzą. Dobrym rozwiązaniem są narcyzy. Dostępne są w kolorze białym i żółtym. Mają one niezwykle ciekawy zapach. Warto jednak pamiętać, aby ustawić je w miejscu chłodnym. Kolejną ciekawą rośliną idealną do wystroju wielkanocnego są hiacynty. Ich kwiaty mają bardzo głębokie, przykuwające wzrok kolory, dzięki czemu mogą ożywić każde wnętrze. 

W wystrój Wielkanocny warto także włączyć pierwiosnki. Ich dużym atutem jest niezwykle szeroka gama kolorystyczna. Ich kwiatostany tworzą zwarte kule, które praktycznie całkowicie zakrywają niewielkie liście. Warto wybrać różne gatunki wiosennych kwiatów i stworzyć z nich niepowtarzalną kompozycję, które niezwykle uatrakcyjnią pomieszczenia. 

Żywe rośliny jako dekoracje na Boże Narodzenie 

Chociaż dekoracje Bożonarodzeniowe przede wszystkim kojarzą się kolorowymi bombkami, łańcuchami i światełkami, bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie żywych kwiatów, które kolorystycznie wpasowują się w świąteczną kolorystykę. Podstawowym gatunkiem, który można spotkać w okresie świąt Bożego Narodzenia jest gwiazda betlejemska. Jest to roślina w kolorze czerwonym, która idealnie wpasowuje się w świąteczny wystrój. 

Jednak poza nią, aby stworzyć unikalne dekoracje świąteczne, można tak naprawdę wykorzystać niemal każdą roślinę doniczkową znajdującą się w domu. Wystarczy trochę wyobraźni. 

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po gałązki drzew iglastych. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę w jak ciekawy sposób można je wkomponować w zwyczajne rośliny. Ponadto dobrym dodatkiem będą np. kokardy, łańcuchy czy pojedyncze, małe bombki. 

Rośliną wartą uwagi, która z pewnością będzie się dobrze prezentowała w okresie Bożego Narodzenia jest storczyk. Kwitnie on praktycznie przez cały rok, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakwitnie on właśnie w okresie świąt. Warto wyjąć go z doniczki i umieścić w szklanym wazonie, a następnie w środku umieścić wybrane ozdoby świąteczne. Ciekawą dekoracją mogą się także okazać figowce. Wystarczy kilka chwil, aby w ciekawy sposób przyozdobić doniczkę. Można do tego wykorzystać np. lampki choinkowe, łańcuchy czy delikatne, wiszące ozdoby.

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy to wyjątkowy czas w roku, dlatego warto zadbać o wykonanie odpowiednich dekoracji. Z powodzeniem można wykorzystać rośliny doniczkowe, które pięknie się prezentują, wprowadzają odpowiednią atmosferę i sprawiają, że każde wnętrze będzie gotowe na świętowanie.